Membership


Name

Type of governor

Link roles & responsibilities

Term of office ends

Mr. Roy Hutchings

Foundation

Chair of Pay Committee
Data and RAISEonline, Challenge & Enrichment, HTPM, Chair of Pay Committee

20.05.2018

Mrs. Jenny Veasey

Foundation

English

05.07.2019

Revd. Rachel Lewis

Foundation

Staff Welfare, SMSC, Health & Safety

01.04.2018

VACANCY

LA

Safeguarding, SEND, H&S

 

Mr. Darren Ward

Parent

School Council, EYFS

   16.11.2015

Mr. Bryan Carroll

Parent

Communications & Engagement, SVFS, Sports Grant

10.03.2017

Dr. Susan Wigmore

Co-opted

Co-Vice Chair
Chair of C&S Committee

Data and RAISEonline, Science, Maths

20.05.2018

Dr. Alison Mitchell

Co-opted

Chair of Governors
Communications & Engagement, Head Teacher's Performance Management, Development, Pupil Premium Grant

20.05.2018

Mr. Pierre Hutchison

Co-opted

Co- Vice Chair
Data Effectiveness, Finance, School Financial Value Standard, Whistleblowing

20.05.2018

Mr. Kevin Fry

Co-opted

Chair of Finance & Resources Committee
Website, Finance, School Financial Value Standard

20.05.2018

Mrs. Anna Wickham  Smith

Staff

 

26.11.2016

Mrs. Mel Higgs

Headteacher

 

Ex Officio

Mrs. Annette Warren

Associate

Finance

20.05.2018

Mrs. Carol Bradley

Clerk

 

n/a